Koncert Mládežníckeho orchestra z Brém

27. jún 2024.

Podrobnosti podujatia


Program:
Husľový koncert Benjamina Brittena
2., c-mol symfónia P. I. Čajkovského

Mládežnícky Symfonický orchester z Brém

Orchester bol založený na Hudobnej škole v Brémach v roku 1980 a dodnes je jediným mládežníckym orchestrom v nemeckých Brémach. V súčasnosti sa týždenných skúšok zúčastňuje 80 mladých hudobníkov vo veku od 13 do 23 rokov. Ročný repertoár sa skladá zo symfónie, predohry (alebo podobnej skladby) a sólového koncertu v podaní jedného z členov orchestru.

Vysoké úsilie vložené do svojich projektov prináša každoročne niekoľko koncertných vyvrcholení: koncert v kultovej brémskej koncertnej sále „Die Glocke“, koncert pod čírym nebom „Musik und Licht am Hollersee“, ktorý každoročne priťahuje okolo 20.000 návštevníkov, a koncert IYSO (International Youth Symphony Orchestra Bremen). Ide o projekt, ktorý tvorí 120 hudobníkov z 15 rôznych krajín, ktorí sa stretávajú na skúškach a záverečnom koncerte.

Orchester absolvuje každý rok koncertné turné, v rámci ktorého v minulosti navštívili už Čiernu Horu, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Rumunsko, Veľkú Britániu, Dánsko a Švédsko.

Členovia orchestru využívajú svoje pôsobenie ako prípravu na budúce štúdium a jeho bývalých členov dnes nájdete hrať v profesionálnych orchestroch.

Martin Lentz, dirigent

Martin Lentz sa narodil v Hamburgu, študoval hru na violončelo a kontrabas, bol členom mnohých mládežníckych orchestrov a neskôr študoval na „Hochschule für Musik, Franz Liszt“ vo Weimare. Od štvrtého semestru začal dirigovať orchester „Jugendkammerorchesters der Musik und Kunstschule Jena“.

S inscenácii „Glaszeiten“ v jenskom divadle v roku 1997 Martin Lentz dirigoval svoj operný debut. Od roku 2002 až do svojho odchodu z Jeny úzkou spolupracoval s Jenskou filharmóniou.
V decembri 2004 bol Danielem Barenboimem poverený, aby pomáhal koordinovať program hudobného vzdelávania v Izraelem okupovanom Ramalláhu. Tohoto úkolu sa ujal v mene nadácie Barenboim-Said-Foundation v rokoch 2005 až 2009.

Je také zástancom modernej vážnej hudby a premiéroval celú radu skladieb, okrem iného: Müller „Concertino pre klavír a malý orchester“, Thilo Jaques „Black / White“ & „Horn Concerto“, Matti Murto „Violin Concerto“, Einojuhanni Rautavaara „The True And The False Uniciorn“ (nemecká premiéra), Manfred Hummel „Funkphonie“ pre BigBand a orchester, Clemens Rynkowski „UFOs First“, tiež aj vlastné skladby.

Martin Lentz v súčasnosti pôsobí na Hudobnej škole v Brémach, kde riadi Komorný symfonický orchester mladých, „Junge Kammerorchester Bremen“ a tiež Medzinárodný symfonický orchester mládeže v Brémách. Pravidelne sa venuje tiež dirigovaniu v Expatskej filharmónii a STÜBAphilharmonic. Okrem toho pôsobí ako basista v Salonorchester Weimar. Je tiež členom spolkového výboru Jeunesses Musicales Deutschland, Združeniu mládežníckych orchestrov.

Zhiar Amini, sólista

Narodil sa v roku 2006 v kurdskom meste Saqqez v Iráne v rodine umelcov. Na husliach začal hrať kurdské folklórne skladby v ôsmych rokoch pod vedením kurdského učiteľa huslí. Inšpiráciu pre kurdskú hudbu získal od svojho otca. V roku 2016 sa so svojou rodinou presťahovali do Nemecka.

V roku 2017 začal navštevovať hodiny huslí u Joachima Brockese v hudobnej škole Wesermarsch a okamžite získal štipendium na ďalšie vzdelávanie. Prijatie do Brémskeho symfonického orchestra mladých v roku 2019 mu prinieslo prvú orchestrálnu skúsenosť. Od roku 2020 hrá s klaviristom a učiteľom klavíru Sebastianom Grotheyem v rôznych komorných súboroch. Je veľmi aktívny v komornej hudbe v regióne Wesermarsch a Oldenburg a hrá kvartetá a chrámovú hudbu s profesionálnymi hudobníkmi.

V blízkej budúcnosti by rád študoval na HfK Brémy, aby získal ďalšiu hudobnú skúsenosť. Zhiar je tiež v 11. triede Brakeovho gymnázia a zatiaľ nevie, či chce študovať hudbu alebo právo. V každom prípade ho hudba veľmi baví.